Prawie już dwa tygodnie minęły, ale trudno było mi znaleźć czas na podsumowanie. Zatem!
3. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
12 stycznia 2019 rozpoczął się 3. Śląski Festiwal Nauki. Pełnoprawna to nazwa bo istny festiwal to był. W niedzielę i poniedziałek 13 i 14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach działo się tak wiele, że trudno to w ogóle objąć rozumem. Psychologia muzyki miała też swoje pięć minut.
Psychologia muzyki na inauguracji
Tak było! Inauguracja Festiwalu odbyła się w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W ramach tego wydarzenia odbył się fascynujący i poruszający koncert, rozmowa z astronautą Nicole Stott i wręczenie Śląskiej Nagrody Naukowej. Jednym z aktorów była też …psychologia muzyki. Razem z fizykiem i dziennikarzem naukowym, dr Tomaszem Rożkiem porozmawiałam o muzyce, która pozwoliła nam na połączenie fizyki i psychologii. Związek, który wcale może nie być oczywisty, ukazał się podczas inauguracji dzięki interdyscyplinarności psychologii muzyki.
Podczas inauguracji eksperymentowaliśmy wskazując m.in. iluzje w fizyce i psychologii, które łączyły się właśnie poprzez muzykę. Były więc:
- tańczący ogień (eksperyment z rurą Rubensa)
- unosząca się w powietrzu łódeczka z folii aluminiowej i zmienione brzmienie fletu (dzięki SF6 – czyli gazie o nazwie heksafluorek siarki)
- zmieniona melodia śpiewana przez chór (dzięki prawie bliskości i wynikającej z niego iluzji skali)
- wspólne muzykowanie z publicznością – bo eksperymenty przeprowadzaliśmy też na naszych mózgach i emocjach 🙂
Towarzyszył nam niezastąpiony chór Harmonia z Cieszyna!
Wydarzenie na inauguracji napawa mnie dumą, bo psychologia muzyki to temat fascynujący i bliski człowieka. Cieszy mnie, że więcej osób mogło o tym usłyszeć i że stało się to w takich wspaniałych okolicznościach.
Psychologia muzyki podczas Festiwalu
Poza inauguracją, na Festiwalu znalazły się jeszcze trzy wydarzenia związane z psychologią muzyki: wykład o tym czy muzyka może z nas zrobić geniuszy, warsztat o funkcjach muzyki w filmie oraz spotkanie, na którym można było porozmawiać ze mną o nurtujących tematach związanych z człowiekiem i muzyką.
Były to dla mnie bardzo intensywne dni, podczas których dając z siebie wszystko walczyłam ze zmęczeniem i tremą. Cieszy mnie jednak, że mogłam się podzielić wiedzą i pasją z uczestnikami Festiwalu.
Interdyscyplinarność psychologii muzyki
To właśnie interdyscyplinarność tego obszaru pozwala na tak szerokie badania i powiązania. Gdybyśmy przyjrzeli się laboratoriom zajmującym się badaniami z zakresu muzyki i jej relacji z człowiekiem łatwo moglibyśmy zauważyć, że gromadzą się w nich specjaliści z różnorodnych dziedzin wzajemnie się uzupełniając i tworząc nową jakość.