Staż badawczy z obszaru psychologii muzyki na polskiej uczelni!

Zastanawiałeś się, Drogi Czytelniku, jak to jest robić takie prawdziwe badania naukowe?

Nie ma co się zastanawiać, tylko warto działać! Takie działanie umożliwia już wkrótce Agata Rodziewicz wraz ze swoją promotorką w ramach projektu „Długoterminowy trening muzyczny a umiejętność czytania – badanie okulograficzne funkcji poznawczych dzieci w wieku 6-9 lat.”, który finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki.

Cytując ogłoszenie, które wysłała do mnie Agata:

„Celem badań będzie sprawdzenie, czy występują różnice w rozwoju umiejętności czytania pomiędzy dziećmi uczącymi się w szkole muzycznej i dziećmi, które nie są kształcone muzycznie. Dotychczasowe badania sugerują, że trening muzyczny wpływa pozytywnie m.in. na rozwój pamięci, co może powodować sprawniejsze czytanie wśród muzyków w porównaniu do nie muzyków. Przewidujemy, że edukacja w szkole muzycznej wpłynie korzystnie na procesy poznawcze, których poprawne działanie jest niezbędne podczas czytania.”

Czy to nie ciekawe? Na blogu pojawiają się różne podsumowania dotyczące badań, które były robione w bliższej lub dalszej galaktyce, a tutaj możecie sami wziąć udział w tworzeniu takiego dzieła.

W ramach projektu proponowany jest staż badawczy, a samo badanie rozpocznie się już we wrześniu. Nie trzeba wyjaśniać jakie są plusy z udziału w takim stażu: sama jego realizacja plus nauka obsługi narzędzi badawczych takich jak TPR (test pamięci roboczej w wersji na tablety), TMK (test matryc Ravena w wersji kolorowej) czy eyetrackera. No i pomożecie człowiekowi doktorat zrobić 😉 To też się ceni! Ja będę dozgonnie wdzięczna czytelnikom bloga i fanpage’a Psychologia Muzyki za wsparcie podczas przeprowadzania badań do mojego doktoratu 🙂

Zachęcam do zgłaszania się, Agata to niezwykle ciepła i serdeczna osoba. Na pewno będzie się Wam miło współpracować.

Szkolenia dla stażystów rozpoczną się od około 3 września 2018 w Warszawie oraz w październiku 2018 w Poznaniu.

Zgłoszenia wysyłajcie bezpośrednio na adres mailowy Agaty: arodziewicz@swps.edu.pl

2 myśli na temat “Staż badawczy z obszaru psychologii muzyki na polskiej uczelni!

 1. Witam,
  na wstępie- jestem zasmucona, że trafiłam na Pani bloga tak późno i nie udało mi się zakwalifikować do stażu badawczego.
  Jestem ogromnie zainteresowana kwestią psychologii muzyki. Bardzo chciałabym podjąć studia w tym kierunku lecz nie bardzo wiem gdzie?
  Może Pani mogłaby mi pomóc.
  Jestem magistrem sztuki w zakresie gry na fortepianie. Skończyłam również podyplomowo oligofrenopedagogikę, terapię pedagogiczną oraz edukację wczesnoszkolną.
  Maży mi się neuropsychologia muzyczna…
  Pozdrawiam

  1. Bardzo się cieszę, że Pani tu trafiła! Psychologii muzyki w Polsce na razie nie można studiować choć wiem o przygotowanych programach, które jednak nie ruszyły jeszcze.
   Tymczasem psychologię muzyki z akcentem na neuropsychologię najłatwiej studiować niestety za granicą. W Wielkiej Brytanii jest kilka zespołów badawczych i laboratoriów, w Norwegii i Finlandii również.

   Polecam wpis na blogu o tym czym jest psychologia muzyki. Zebrałam w nim również informacje o tym gdzie są zajęcia z psychologii muzyki w Polsce: http://psychologiamuzyki.pl/2018/01/bogactwo-psychologii-muzyki/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.